а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агент

мн. агенти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2839
1. Лице вработено во служба за безбедност, детектив, платен доставувач.
Англиски: agent Албански: agjent
Примери:
Таен агент.
Полициски агент.
2. Лице што застапува некого, претставник.
Англиски: agent Албански: agjent, përfaqësues
Употреба: Економија
Примери:
Туристички агент.
Рекламен агент.
Изведенки
агентски прид.
агентскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК