а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агентура

мн. агентури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21530
1. Мрежа од шпиони и диверзанти на одредена влада.
Англиски: agency Албански: agjenturë
Примери:
Како да се дојде до вистинските патриоти покрај разните соседни агентури?
2. Претставништво, застапништво на фирма.
Англиски: subsidiary Албански: agjenturë, përfaqësi
Употреба: Економија
Примери:
Поморска агентура.
Банкарска агентура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК