а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агенс

мн. агенси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20376
1. Она што е сила, двигател, делотворно средство, што предизвикува некоја промена.
Англиски: agent Албански: agens kimik
2. Вршител на дејство.
Англиски: agent Албански: agens veprimi
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи