а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автоцензура

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39617
Самоцензура, свесно ограничување на сопствената слобода на творештво.
Англиски: self-censorship
Примери:
Строга е автоцензурата на младиот поет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи