а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автохтон

автохтониот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19530
1. Што е по потекло од местото во кое живее, што е староседелец.
Англиски: autochthonous
Примери:
автохтон народ
автохтона раса
2. Што настанал на местото каде што е пронајден.
Англиски: autochthonous
Употреба: Геологија
Изведенки
1. автохтоно прил.
Пример: Националните белези се развиле автохтоно.
2. автохтоност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи