а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автономија

мн. автономии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5114
Самоуправување, обично во рамките на поширока заедница што ја има централната власт.
Англиски: autonomy Албански: autonomi
Примери:
Борци за црковна автономија.
Племенска автономија.
Зборовна автономија.
Малцинска автономија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК