а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автономен

автономниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8910
слободен, независен, самостоен
Англиски: autonomous
Примери:
Борбата е за автономна територија, а не за некаква си федерација.
Ова е автономен процес кој не се врзува со други дејства.
Изведенки
1. автономно прил.
Пример: Секој автономно нека мисли.
2. автономност ж.