а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автомобилист

мн. автомобилисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е возач на автомобил; лице што се бави со автомобилски спорт.
Примери:
Се разгорува битката кај автомобилистите и камионџиите.