а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автомеханичар

мн. автомеханичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28702
Лице што се занимава со поправка и одржување на автомобили.
Примери:
Го носам камионот кај автомеханичар.
Изведенки
автомеханичарски прид.
автомеханичарска
Пример: Автомеханичарска работилница.