а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автоматски

Вид збор: Прилог
Ранг: 11338
Како автомат.
Англиски: automatically
Примери:
Тој работи автоматски.
Ученикот одговори автоматски, без да размислува.
Изрази
Контактна леќа - оптичко помагало што се става директно на окото наместо очила.