а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автодром

мн. автодроми
Вид збор: Именка, машки род
Патека каде што се врши обука за возачи на автомобили; автомобилско тркалиште.
Примери:
Тркачите се појавија на автодромот надвор од градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи