а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автодидакт

мн. автодидакти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што учи само, без учител.
Англиски: autodidact
Примери:
„Значењето на Хегеловата филозофија“ претставува своевиден подвиг, зашто е од перото на еден грнчарски работник, автодидакт.
Изведенки
автодидактички прид.
автодидактичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи