а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автограф

мн. автографи
Вид збор: Именка, машки род
1. Текст напишан со сопствена рака, оригинален ракопис.
Англиски: autograph Албански: autograf
Примери:
Автографите на „Панонските легенди“ не се зачувани.
2. Машина за умножување ракописи.
Англиски: autograph Албански: autograf
Употреба: Архаизам , Технологија
Изведенки
автографски прид.
автографскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи