а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автогол

мн. автоголови
Вид збор: Именка, машки род
Гол постигнат од член на сопствената екипа.
Англиски: own goal
Употреба: Спорт
Примери:
Наместо топката да ја додаде на голманот тој даде автогол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи