а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автогаража

мн. автогаражи
Вид збор: Именка, женски род
гаража
Англиски: garage
Употреба: Архаизам , Транспорт
Примери:
Сите шест приватни автогаражи на југот биле сконцентрирани во Скопје.