а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автобус

мн. автобуси
Вид збор: Именка, машки род
Големо моторно возило со седишта за превоз на повеќе лица.
Англиски: bus Албански: autobus
Употреба: Транспорт
Примери:
Локален автобус.
Градски автобус.
Туристички автобус.
Изведенки
автобуски прид.
автобускиот
Пример: Автобуска станица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи