а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автобиографија

мн. автобиографии
Вид збор: Именка, женски род
Книжевно дело во кое авторот сам си го опишува својот живот; опис на сопствениот живот.
Англиски: autobiography
Употреба: Литература
Изведенки
автобиографски прид.
автобиографскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи