а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автист

мн. автисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31625
Тој што боледува од автизам; што ја изгубил врската со реалноста.
Англиски: autist
Употреба: Медицина
Примери:
Истражувачите открија дека автистите имаат потежок мозок.
Некои луѓе, автистите ги опишуваат како личности кои се во „својот свет“.
Изведенки
автистички прид.
автистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК