а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автизам

автизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25072
Психичко растројство на личноста со екстремно повлекување од надворешниот свет; неспособност да се контактира со другите.
Англиски: autism
Употреба: Медицина
Примери:
Порано се сметаше дека аутизмот не е толку честа појава, но сега е четири пати почеста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК