а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автентицира

автентицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Утврдува идентитет на некого или на нешто.
Англиски: authenticate
Употреба: Информатика
Примери:
Го автентицира корисникот на компјутерот.
Изведенки
автентифицира св. и несв.
автентифицараат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи