а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автентикација

мн. автентикации
Вид збор: Именка, женски род
утврдување на автентичност, идентитет
Англиски: authentication Албански: autentifikim
Употреба: Информатика
Примери:
Постојат два вида за автентикација на сите видови трансфери за физички лица.
уреди за автентикација на корисниците
Изведенки
автентификација ж.
мн. автентификации
FlexiMac
 менување на македонски глаголи