а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автархија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
самовластие, самодржавие, деспотизам, апсолутизам
Англиски: autarky
Примери:
Автархијата и царинската политика со векови го спречуваа развојот на макроекономијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи