а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автаркија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Самозадоволство, душевна состојба на човек што е задоволен од самиот себе.
Англиски: autarky Албански: autarki, apsolutizëm
2. Економска политика на една земја што настојува да го осамостои стопанството и да го направи независно во однос на други земји.
Англиски: autarchy Албански: autarki
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК