а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

австриски

австриска
Вид збор: Придавка
Што се однесува на Австрија.
Англиски: austrian
Употреба: Географија
Примери:
Австриска банка.
Спорот со австриски ЕВН ќе се води на домашен терен во македонските судови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи