а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авокадо

мн. авокада
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 54426
Јадлив плод во облик на круша од јужноамериканско дрво што припаѓа кон фамилијата на лавори.
Латински: persea americana Англиски: avocado Албански: avokado
Употреба: Ботаника
Примери:
Витаминот Е најмногу се среќава во растителните масла, јаткастите плодови, зеленчукот со зелени лисја (спанаќ), житариците, семките од сончоглед и тиква, како и во авокадото.
Зарем не е тоа како да калемиш авокадо на македонска черешна, праша.