а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авлија

мн. авлии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6816
1. Отворен простор како дел на куќата.
Англиски: courtyard Турски: avlu Албански: oborr
Употреба: Разговорно
Примери:
Зад него имаше непокриена авлија со бунар и трева.
2. Ограда, ѕид околу куќата.
Англиски: fence Албански: gardh
Употреба: Разговорно
Примери:
Лесен како верверица прескокна преку авлијата.
Веќе почна да ѕида авлија.
Изведенки
авлиски прид.
авлискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК