а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авијатичар

мн. авијатичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44600
Лице што управува со авион; лице што служи или работи во авијација.
Англиски: pilot
Примери:
Авијатичарите се осудени сѐ да гледаат од птичја перспектива, од висина.
Изведенки
1. авијатичарка ж.
мн. авијатичарки
Пример: Таа е првата авијатичарка во државата.
2. авијатичарски прид.
авијатичарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК