а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авиомеханичар

мн. авиомеханичари
Вид збор: Именка, машки род
механичар во авијацијата
Англиски: aircraft mechanic
Примери:
Капетанот на воздухопловот чекал авиомеханичар да изврши преглед над воздухопловот и да даде одобрение за полетување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи