а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авиолинија

мн. авиолинии
Вид збор: Именка, женски род
авионска линија
Англиски: air route
Употреба: Архаизам
Примери:
Првата авиолинија е воспоставена на релацијата Белград – Загреб, додека втората е иницирана во август 1929 година, спојувајќи ги Белград и Скопје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи