а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авиокомпанија

мн. авиокомпании
Вид збор: Именка, женски род
1. Компанија што конструира или одржува средства за летање.
Англиски: aircraft company
Примери:
Конструкторите на авиокомпанијата го создадоа новиот модел од тој тип авиони.
2. Компанија што превезува патници и стока со авиони.
Англиски: airline
Употреба: Транспорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи