а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авенија

мн. авении
Вид збор: Именка, женски род
Широка градска улица, најчесто со дрвореди и цвеќиња.
Англиски: avenue
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Шетаа по новата авенија крај плажата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи