а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ава

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15196
1. воздух
Турски: hava Албански: ajër
Примери:
Да излеземе на ава.
2. поднебје, клима
Англиски: climate Албански: klimë
Примери:
Планинска ава.