а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аватар

мн. аватари
Вид збор: Именка, машки род
Вештачка личност или графичка фигура како претставник на корисник на Интернет, во виртуелниот свет или во компјутерски игри.
Англиски: avatar
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи