а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авантурист

мн. авантуристи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17250
Лице што има склоност кон авантури, што ризикува, ловец на среќа.
Англиски: adventurer
Примери:
Големите авантуристи имаат највозбудлив живот.
Изведенки
1. авантуристка ж.
мн. авантуристки
2. авантуристички прид.
авантуристичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК