а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аванс

мн. аванси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25645
Уплата или исплата за нешто однапред.
Англиски: advance payment Албански: avans, parapagim
Употреба: Економија
Примери:
Настојувам преку капар или аванс цврсто да ги врзам купувачите.
Таа подигна аванс за пат.
Изведенки
авансен прид.
авансниот
Пример: авансен износ