а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авангардизам

авангардизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30355
Борба за нови идеи, на пример во уметноста или литературата.
Англиски: avantgarde Француски: avant-garde
Примери:
Младата дизајнерка се обиде да ја претстави руската нежност, благородништвото и авангардизмот преку својата колекција која е инспирирана токму од руската традиција и од рускиот фолклор.
Изведенки
авангардистички прид.
напреден, револуционерен
Пример: авангардистичко дело