а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авангарда

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8312
1. Трупи што се во првите борбени редови.
Англиски: avantgarde Француски: avantgarde Албански: avangardë
Употреба: Воен термин
2. Она што предничи, што предводи во некоја идеја или движење.
Англиски: avantgarde Албански: avangardë
Употреба: Политика , Преносно значење
Примери:
Партијата е авангарда на националното движење.
револуционерна авангарда
Изведенки
авангардист м.