а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абрашлив

абрашливиот
Вид збор: Придавка
Што е со бенки на кожата.
Англиски: spotted Турски: abraşli
Примери:
абрашливи дојки
абрашливо лице