а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абразија

мн. абразии
Вид збор: Именка, женски род
Оштетување на кожата како последица на контакт со абразивни материи.
Англиски: abrasion
Употреба: Медицина
Примери:
Воздушна абразија е нова технологија за конзервативно лекување забен кариес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи