а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абразив

мн. абразиви
Вид збор: Именка, машки род
Ситнозрнеста материја што се употребува при полирање, чистење на метални, камени, стаклени и други предмети.
Англиски: abrasive