а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Швајцарија

Вид збор: Име
Ранг: 7248
Европска алпска земја.
Англиски: Switzerland
Употреба: Географија
Изведенки
1. Швајцарец м.
мн. Швајцарци
2. Швајцарка ж.
мн. Швајцарки
3. швајцарски прид.
швајцарскa
Пример: швајцарска зимска идила
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК