а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Черкез

мн. Черкези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30358
Припадник на етничка група во азискиот дел на Русија.
Англиски: circassian
Употреба: Географија
Изведенки
1. Черкеска ж.
мн. Черкески
2. черкески прид.
черкескиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК