а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Цариград

Вид збор: Име
Ранг: 1043
Главниот град на Отоманската Империја, денешен Истанбул.
Англиски: Istanbul Албански: Carigradi, Stambolli, Konstandinopoja
Употреба: Историја