а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Херкул

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23361
1. Грчки јунак познат по натприродна физичка сила.
Латински: Herakle, Herekules Англиски: Hercules
Употреба: Митологија
2. Човек со голема физичка сила.
Англиски: Hercules Албански: Herakle, Herekules
Употреба: Преносно значење
3. Во астрономијата - соѕвездие во северната полутопка.
Англиски: Hercules Албански: Herkules
Употреба: Астрономија
Изведенки
Херкулес м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК