а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Феникија

Вид збор: Име
Земја на бреговите на Средоземното Море.
Англиски: Phoenicia
Употреба: Историја
Изведенки
1. Феничанец м.
мн. Феничани
2. Феничанка ж.
мн. Феничанки
3. феникиски прид.
феникискиот
Пример: Богот Зевс претворен во бик, ја грабнал феникиската принцеза Европа.