а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Тевтон

мн. Тевтони
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на древно германско племе.
Англиски: Teuton
Употреба: Историја
Изведенки
1. Тевтонец м.
мн. Тевтонци
2. Тевтонка ж.
мн. Тевтонки
3. тевтонски прид.
тевтонскиот