а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Струмица

Вид збор: Име
Ранг: 5532
Град во југоисточниот дел на Република Македонија.
Англиски: Strumica
Употреба: Географија
Изведенки
1. струмички прид.
струмичкиот
Пример: струмичка општина
2. струмичанец м.
мн. струмичани
3. струмичанка ж.
мн. струмичанки