а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Сатурн

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Римски бог на сеидбата.
Англиски: Saturn
Употреба: Митологија
2. Шеста планета во Сончевиот систем.
Англиски: Saturn
Употреба: Астрономија
Изведенки
сатурнов прид.
сатурнови
Пример: сатурнови прстени
FlexiMac
 менување на македонски глаголи