а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Русин

мн. Руси
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на словенски народ чија татковина е Русија.
Англиски: Russian Албански: Rus
Употреба: Географија
Изведенки
Русинка ж.
мн. Русинки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи