а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Романија

Вид збор: Име
Земја во југоисточна Европа.
Англиски: Romania Албански: Rumani
Употреба: Географија
Изведенки
1. Романец м.
мн. Романци
Жител на Романија.
2. Романка ж.
мн. Романки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи